Domain (Alan Adı) Kayıt

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik açısından oldukça önem taşımaktadır.

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

IP Adresi

nternet üzerinde tanımlı olabilmek için Internet Protocol (IP) numarasına ihtiyaç duyulur.Bu na IP Adresi denilmektedir. İnternet üzerindeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üzerinden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür.Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan oluşan IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese kolayca ulaşılır.

Alan adları mümkün olduğunca kolay ve hatırlanabilir olmalıdır. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, çok sayıda ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün veya mesleğiniz gibi unsurları içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek pratik olmayan IP adresleri ile kolay anlaşılabilir domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS sayesinde IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve sitenin yeri belirlenir ve istediğiniz yere ulaşırsınız.
Domain Uzantıları

Domain uzantıları web sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi için kullanılırlar. Bu uzantılar şu şekildedir.

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları tarafından rağbet görmektedir.

Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ

 

 

Domain Türkçe’ye “Alan adı” şeklinde tercüme edilmiştir. Alan adı www (world wide web) harflerinden sonra sizin belirlediğiniz isim ve uzantılar (com, net, org vb.)  sonucu ortaya çıkan sonuçtur. Bu uzantıların ne anlama geldiğini size açıklayacağız.

Genel Uzantılar
.com uzantısı Ticari siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu uzantı  ingilizcede “commercial” yani ticari kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.net uzantısı İnternet omurgası üstlenen ağları göstermek için çıkarılmıştır. Bu uzantı ağ anlamına gelen “network” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.org uzantısı organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de organizasyon anlamına gelen “organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur.
.biz uzantısı Kişisel amaçlı değil sadece iş amaçlı kullanılması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır, İngilizce’de iş anlamına gelen  “business” kelimesinden üretilmiştir.
.info uzantısı bilgi amaçlı siteler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de bilgi anlamına gelen “information” kelimesinin ilk 4 harfinden oluşmuştur.
.name uzantısı isminden de anlaşılacağı gibi gerçek isimler veya takma isimler için oluşturulmuş bir uzantıdır.

Genel alan adları her ne kadar sınıflandırılmış olsa da ilk gelen alır prensibiyle talep eden tüm kuruluş ve şahıslar alabilir.

Sponsorlu Uzantılar

.edu uzantısı Eğitim kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de eğitim anlamına gelen “education” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.gov uzantısı Devlet kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de devlet anlamına gelen “government” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.mil uzantısı Askeri kurumları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de askeri anlamına gelen “military” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmaktadır.
.int uzantısı Uluslararası örgütler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de uluslararası anlamına gelen “international” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşur.
.aero uzantısı Havacılık için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce’de havacılık anlamına gelen “aeronautics” kelimesinin ilk 4 harfinden oluşur.
.asia uzantısı
asya kıtasında yer alan kişi kurum ve organizasyonlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.
.cat uzantısı İspanya’nın br bölgesi olan Catalan dili ve kültürü için oluşturulmuş bir uzantıdır.
.coop uzantısı Kooperatifler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır.  İngilizce’de kooperatif anlamına gelen “cooperatives” kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.jobs uzantısı kariyer sitesi oluşturulması için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de işler manasına gelir.
.mobi uzantısı Mobil aygıt ve uygulamaları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İngilizce’de mobil anlamına gelen “mobile” kelimesinin  ilk 4 harfinden oluşur.
.museum uzantısı müzeler için oluşturulmuş uzantıdır.
.tel uzantısı sadece kişisel veya kurumsal iletişim bilgileri içeren yani online kartvizit siteleri içindir.
.travel uzantısı kendisinden de anlaşılabileceği gibi seyahat ile ilgili web siteleri içindir.

.tr Uzantılar

com.tr uzantısı Ticari kuruluşlar için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. Ticaret Odası kaydı veya marka tescili yaptırmayan şirketlere tahsis edilmez.
edu.tr uzantısı Yüksek Eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Üniversiteler veya denk kuruluşlar dışında kurumlara tahsis edilmez.
k12.tr uzantısı İlk ve Orta dereceli eğitim kurumları için  üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. İlköğretim okulu veya liseler dışında kurumlara tahsis edilmez.
gen.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
web.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
name.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
biz.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
info.tr uzantısı İlk gelen alır prensibiyle genel anlamda satışa sunulmuş alan adı uzantısıdır. Belge gerektirmez kişi ve kuruluşlar bu alan adını alabilirler.
bel.tr uzantısı Belediyeler için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Belediyeler dışında tahsis edilmez.
pol.tr uzantısı İSadece Emniyet müdürlükleri için üretilmiş  alan adı uzantısıdır. Emniyete ait birimler dışında tahsis edilemez..
gov.tr uzantısı Devlet kurum ve kuruluşları için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Devlet kurum ve kuruluşları dışında tahsis edilmez.
mil.tr uzantısı Ülkemizdeki Askeri kurum ve kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Askeri kurumlar dışında tahsis edilmez.
net.tr uzantısı Ülkemizdeki internet servisi sunan kuruluşlar için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Bu hizmeti sağlayan kuruluşlar dışında tahsis edilmez.
org.tr uzantısı VAkıf, Sivil toplum örgütleri vb. için üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Tüzük ve 2 dernekten imza alınması ile tahsis edilebilir.
dr.tr uzantısı Doktorlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. TTB tarafından tasdik edilmiş doktorlara verilir.
av.tr uzantısı Avukatlar için özel olarak üretilmiş bir alan adı uzantısıdır. Başvuru yapıldıktan sonra http://www.barobirlik.org.tr/avtr/basvuru/basvuru.aspx  adresindeki online başvuru formu doldurulmalıdır.