Responsive Tasarım

Responsive tasarım dilimizde duyarlı, uyumlu web sitesi anlamına geldiği gibi halk dilinde Mobil uyumlu web sitesi olarak da bilinmektedir. 2010 yılında trend olmaya başlayan responsive tasarım son yıllarda dünyada ve ülkemizde çok popüler hale gelmiştir.  Çağımız teknolojilerine ayak uydurmak adına web sitelerinin mobil cihazlar, tabletler, televizyonlar gibi ekranlarda farklı görünürlüğünün olması ziyaretçi kitleniz tarafından web sitenize değer kazandıracaktır.

Mobil uyumlu (responsive) web sitesi ihtiyacının ana sebebi eski tarz web sitelere ziyaretçiler girdiğinde telefon gibi küçük ekranlarda kendilerini kaybedip siteyi çabuk terk etmelerinden doğmuştur. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar web sitelerine telefon ve tablet gibi küçük boyutlardaki ekranlardan bağlandıklarında zoom özelliği ile web sitesinin bazı bölümlerine tıklayamamaktadır. Bu tür zorlukların önüne geçebilmek adına eski tarz web siteleri yerini mobil uyumlu (responsive) tasarımlara bırakmaktadır.

Responsive tasarımda mobil kullanıcılarının web sitesinde gezinme süresini artırmak ana hedeftir. Son yıllarda mobil cihazlardan web site ziyaretleri dünyada %32 seviyelerine yükselmiştir. Önümüzdeki yıllarda mobil uyumlu (responsive) tasarımların hızla artış göstereceği ön görülmektedir.

Responsive Tasarım Ölçüleri nedir ?

Ekran Tipi Çözünürlük Aralığı Uyumluluk
Ekran 1 0-767 px Mobil Ekranlar
Ekran 2 768px – 991 px Dikey Tablet
Ekran 3 992 px- 1199px Yatay Tablet + Minibook Laptop
Ekran 4 1200px ve üstü Notebook + Dekstop

Sizde eski web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için alanında profesyonel ekip arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ