Instagram fotoğraf boyutları nelerdir?

Instagram hem fotoğraf çekmeyi sevip, hem de sosyal olmak isteyenler için çok bereketli bir sosyal ağ. Instagram deryasında kaybolmamak için yapmanız gereken en önemli şeylerde biri Instagram’ın fotoğraf boyutlarını bilmek ve profilinizi buna göre düzenlemek.Maalesef tüm sosyal medya platformları biz profil sayfası oluşturuken standart bir boyut kullanmıyor. Oysa her sosyal ağda aynı boyutlar kullanılmış olsaydı, durum bu kadar ince elenip sık dokunacak bir hale gelmeyecekti. Ancak bugün Facebook, Twitter, LinkedIn Google+ gibi popüler sitelerin her birinin kendine özgü bir profil yaratma şablonu var.

Sosyal medyada var olmak için takipçiye ihtiyacınız var, takipçi kazanmak için içeriğinizi sayfa vitrinine taşımanız gerekiyor. Ancak belirttiğimiz gibi her vitrinin farklı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Öte yandan bir standart olmamasının yanı sıra sosyal medya platformları sürekli yenileniyorlar. Bu platformlardaki ideal görsel boyutları da buna paralel olarak değişiyor.

Instagram için de aynı durum söz konusu. Fotoğrafların ön plana çıktığı Instagram sosyal ağında, yine fotoğraflar kullanılarak iyi düzenlenmiş bir profil her zaman dikkat çeker ve takipçi sayısını artırır. Instagram ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu ise profil sayfanıza gelen resimlerin rasgele seçilmesi ve boyutlarının otomatik olarak düzeltiliyor olması.

Instagram profil sayfanızda görüntülenecek olan resimlerin ne kadar küçüleceği hakkında bir fikriniz olursa, paylaşacağınız fotoğraflarda bu oranları önceden planlama ve kafanızda canlandırma şansınız olur. Böylelikle detaylandırılmış fotoğraflarınızın küçültülmesi halinde bir bulamaca dönüşmesini de önleyebilirsiniz.

Aşağıda size bir Instagram sayfasında profil oluştururken kullanılması gereken önemli ölçümlemeleri örnekliyoruz. Bu örnekleri kıstas alarak yapacağınız profil sayfanız Instagram üzerinde etkileyici ve beğenilir olacak.

İşte yaşayan bir Instagram profili ve örnek alınacak Instagram sayfa şablonu.

Yukarıda düzenlenmiş olan örnek sayfanın gerçek ölçüleri ise aşağıdaki şablonda kesin rakamlarla belirtiliyor.