2017’nin SEO Trendleri Neler Olacak ?

Google sürekli ve daimi olarak algoritmasını yenilemeye devam ediyor. Yıl 2017’ye gelindiğinde de bu değişmedi. Algoritmadaki bu değişiklikler özellikle bir çok farklı sebepten ötürü, Google arama sonuçlarına büyük ve daha iyi bir etkide bulunacak. Ancak, tabi ki yeni SEO trendleri, SEO stratejilerinde de bazı değişikliklere yol açacak.

Yeni Trendlere Göre SEO Planı Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Mobil uyumluluk

Yıl 2012’yi gösterdiğinde mobil kullanım oranı yüzde 14’lerdeyken, günümüz itibariyle bu oran yüzde 75’lere kadar yükselmiştir. Tabi ki Google bu konuya kayıtsız kalmadı. Ayrıca, eskiden yalnızca masaüstü cihazlara odaklı yapılan SEO artık bu durumdan dolayı farklı bir boyut kazandı. Google’ın geçen sene duyurduğu gibi Mobile-first index ve AMP gibi önemli yenilikler, 2017 itibariyle artık hayatımıza etkili bir şekilde girdi. Basitçe, artık mevcut sitenizin mobil uyumluluğu artık Google arama sonuçlarında çok keskin bir şekilde etkili olacak.

  1. Yapay zeka

Google’ın bir arama motoru olarak yapay zekasının gelişimi 2017 itibariyle yine farklı bir boyut kazandı. RankBrain, Google tarafından daha önce duyurulmuştu. Bu durum artık yalnızca anahtar kelimenin varlığı ile Google’ın site türünüzü anlaması ve arama sonuçlarınızın yine yalnızca anahtar kelimelere göre belirlenmesinin önüne geçiyor. Yani Google sizin içeriğinizi analiz edip kullanıcıya arama sonuçlarına göre en doğru içeriği sunmayı hedefliyor. Bu durumda, kullanılması gereken anahtar kelimelerin sayısının da odak anahtar kelimeye göre de farklı varyasyonlar içermesi gerekiyor. Örneğin; Anahtar kelimeniz “İngilizce kursu” ise, kullanmanız gereken kelimelerin, İngilizce, eğitim, öğretmen, bilgi, yabancı dil gibi varyasyonları içermesi gerekiyor ki, sayfanın eğitim içerikli olduğu Google tarafından kesin bir şekilde anlaşılabilsin.

  1. Backlink Kullanımı

Pek çok kişiden backlinklerin artık eskisi kadar önemli olmadığı, ya da backlink için para harcamamak gerektiği duyulmaktadır. Bu konuda doğru olan ve olmayan şeyler var. Çok kaliteli backlinkler, siteniz için hala çok önemlidir. Ancak, kaliteli backlinklerde yalnızca uzantının .edu gibi önemli uzantılar ya da yüksek PageRank sahibi sitelerden Backlink alınması tam olarak önem taşımıyor. Önemli olan artık .edu backlink’inin sağlandığı sitenin içeriğine bakıldığında gerçekten link hangi sayfada ve nasıl verilmiş, bu site sizin siteniz ve bu site gerçekten eğitim alanında mı hizmet veriyor, backlink sağlayan sitenin kendi backlinkleri nelerdir, hangi serverlardan backlink sağlanıyor, gibi konular önem kazandı. Diğer durumlarda blog backlinkleri siteniz için her zaman yararlı olmanın yanısıra bazen zarar bile verebilir. Bu yüzden dikkatli olmanız gereklidir.

  1. Scheme Optimizasyonları

Scheme arama motorunun site içeriğinizi anlamasına daha kolay olanak sağlamasını sağlıyor ve yapılan aramaya ilişkin en gerçekçi sonucu sağlıyor. Bu tabi ki hemen çıkma oranının düşürülmesinde de ayrıca etki sağlıyor. Bu sebeple son 3 yıl üçerisinde Scheme kullanımı iki kat artımış durumda. 2017 itibariyle Google’da Scheme optimizasyonuna benzer sebeplerle önem verdi. Bu nedenle sitenizin Scheme, mikrodata formatında olmasına önem vermeniz tavsiye olunur.

Google’da Scheme optimizasyonuna benzer sebeplerle önem verdi. Bu nedenle sitenizin Scheme, mikrodata formatında olmasına önem vermeniz tavsiye olunur.

Bir cevap yazın