E-ticaret sitesi Başarı Planı

E-Ticaret sitesi kurmak ve bu sayede başarıya ulaşabilmek için başarılı bir planlama yapmak gerekir.
Öncelikle bir yol haritası çizilmelidir. Sonra adım adım gerekli şartlar yerine getirilmelidir.,
Şimdi başarılı bir e-ticaret sitesi için neler gerekir bunlardan bahsedelim.

Birinci Adım:

Öncelikle daha önce e- ticaret projesi olarak sunulmamış orijinal bir e-ticaret fikriyle ortaya çıkmak bize bir avantaj sağlayacaktır, Sunduğunuz alanda bir ilk olmak gerekir. Bu karlı bir iş olacaktır. Orijinal bir fikirle hızla yükselebilirsiniz. E-ticarette çok büyük sermayeli şirketleri bile geride bırakabilirsiniz. Yeter ki alanınızda bir ilk olun.

İkinci Adım:

İkinci adım olarak sunduğunuz alanda fark yaratmalısınız. Ürününüzü veya hizmetinizi benzer e-ticaret firmalarının yapmadığı bir şeklide sunmanız gerekir. Mesela diğerleri ürün isimleri veriyorsa siz sitenizde ürünün resim veya videolarını verebilirsiniz. Ürününüzü tanıtmada da bir ilk olun. Sitenize giren müşterilerin kolaylıkla kullanabileceği bir tasarım ve düzenlemeye sahip bir siteniz olmalı. Unutmamak gerekir ki siteniz şirketinizin vitrin ve tezgâhıdır. Şık düzenlenmiş bir vitrin ve müşterilerin işini kolaylaştıran güler yüzlü tezgâhtarlar ticarette hangi etkiyi yaparsa siteniz de o derece etkili olmalıdır.

Sitenizin sürekli güncel olması çok önemlidir. Dinamik bir site çekici olacaktır. Sonuçta ne kadar çok ziyaret eden olursa tanınmanız o derece kolay ve çok olacaktır. Tanınmak ve markalaşmak e-ticaretinizin değer kazanması demektir. Bu da ticarette başarıya giden basamaklardan biridir.

Üçüncü Adım:

Bir diğer önemli konu reklam ve pazarlamaya gereken önemi vermektir. Oysa ürününüzü bilmeyenlerin alışveriş yapmalarını beklemek faydasız bir bekleyiş olacaktır. Reklam ve tanıtım e-ticareti yaptığınız sürece devam etmelidir. Ne kadar kazandığınız veya tanındığınıza bakmaksızın ürününüzü daha çok kişiye tanıtmalısınız.

Dördüncü Adım:

E-ticaret sitesinde başarının bir diğer sırrı müşteri odaklı bir ticaret sunmaktır. Bunun için müşterilerle iletişim sürekli canlı tutulmalıdır. Onlardan sürekli bir şekilde yorum ve veriler almanın bir yolunu bulmak gerekir. Bunu bir forum veya blog kurarak ürününüz hakkında yorum ve geri bildirimler alabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin ne istediğini belirlemiş olursunuz. Bu e-ticaret açısından altın değerinde bir bilgidir. Çünkü müşterinin ne istediğini bilirseniz onu müşteriye vererek ticaretinizde hızla artırabilirsiniz. Unutmayın ki kimseye istemediği bir şeyi satamazsınız.

Beşinci Adım:

Bir diğer başarı sırrı müşteriyi zor durumlara sokmamaktır. Vadettiğiniz ürün ve hizmeti müşteriye kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırmalısınız. Ürün tesliminde sık yaşanan sorunlar e-ticaret için virüs kadar tehlikelidir. Yavaş yavaş ticaretinizi bitirir. E-ticarette esneklik ve devamlılık da önemlidir. Karşılaşılan küçük bir zorlukta yılmamalı vazgeçmemelidir. Hatta bu gibi durumlar hesaplanıp önceden önlemler alınmalıdır. Bu sayede devamlılığınızı sağlamış olursunuz. İşinizde hâkim olun. Yaptığınız işle ilgili tüm bilgilere mümkün olduğunca sahip olmanız başarınızın kaynağı olacaktır.

Bir cevap yazın