Facebook, Messenger uygulamasına da “stories” özelliği ekledi: Messenger Day

Facebook’un Snapchat‘i bitirme hevesi son sürat devam ediyor. Bazı iyi niyetli kişiler Facebook’un Instagram’a stroies özelliğini eklemesini iyi niyetle karşılamışlardı hatta WhatsApp‘a bu özellik gelince bile çok önemsememişlerdi ama artık herkes bu yapılanın bir bitirme projesi olduğu konusunda hemfikir sanırım.

Milyarlarca kullanıcıya erişen Messenger uygulaması, Messenger Day adını verdiği özelliğini test ettiği ülkelerde elde ettiği başarılı sonuç dolayısıyla bugün itibariyle herkese açtı. Uygulama marketlerine girip Messenger uygulamanızı güncellemeyi unutmayın çünkü Snapchat’e vurulmuş bu büyük hamle, bazı farklılıklar da içeriyor.

Messenger Day Nedir? 

Facebook’un, Messenger uygulamasına eklediği bu özellik en temel haliyle Snapchat’in stories özelliğinin bir benzeridir diyebiliriz. Günümüzün hatırı sayılı bir bölümünü geçirdiğimiz Messenger uygulaması, artık diğer platformlara gitmeden “My Day” altında anılarımızı günlük olarak paylaşmamıza izin veriyor ve tabi ki bu paylaşımlarımız 24 saat sonunda siliniyor.

Peki farklılık bunun neresinde derseniz, Messenger Day üzerinde paylaştığınız hikayelerinizi, Snapchat ve Instagram’ın sunamadığı kadar kolay bir şekilde dilediğiniz kişilerle paylaşma şansına sahipsiniz. Yani bu uygulamanın en güzel yanı, paylaşımlarınızı çok rahat bir şekilde kimlerin görüp kimlerin göremeyeceğini seçebiliyor olmanız. Facebook yetkilileri bunun için oldukça kullanışlı 2 seçenek eklemişler:

İlk seçenek “everyone except” yani “herkes dahil ama … hariç” diye kolaylıkla seçim yapabildiğiniz seçenek. Bu seçenek sayesinde paylaşımınızı herkese kolaylıkla gönderebilir ve sadece bir kaç kişinin görmemesini sağlayabilirsiniz. Anne ve babanızın görmesini istemediğiniz bir hikaye paylaşıyorsanız mesela bu özellik çok işinize yarayabilir.

İkinc seçenek “custom” yani “özel” seçeneği. Bu seçeneği kullanırsanız paylaşımlarınızı kelimenin tam anlamıyla kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz ve tek tuşla bu kişilere gösterebilirsiniz. İşin güzel yanı bu paylaşımı sadece o kişilere özel yaptığınızı hiç bir zaman bilemeyecekler. Herkes görüyor sanacaklar. (:

Paylaşımlarınızı kimlerin görebileceğini özgürce ve tabi ki kolay bir şekilde seçebilmeniz dışında yaratıcılığını dilediğiniz gibi Messenger Day üzerinde konuşturabilirsiniz. Yazı yazma, çizimler yapma, emojiler ekleme ve özel bir çok efekt ve seçenek ile bu özellik Snapchat’i aratmayacaktır.

Eğer nasıl kullanabileceğiniz merak ediyorsanız aşağıdaki adımları örnek bir paylaşım gibi ele alabilirsiniz. Tabi ilk olarak uygulamanızı güncellemeyi unutmayın:

Messenger Day Nasıl Kullanılır:

  • Güzel bir selfi çekiyoruz. Yazılar ve şekil seçenekleri ile eğlenceli hale getiriyoruz ve sağ alttaki ok ikonuna tıklayıp ikinci aşamaya geçiyoruz.

  • Sadece birine yaptığınız bir paylaşımı da altında çıkan “add to your day” seçeneği ile hikayelerinize ekleyebilirsiniz.

  • My Day seçeneği yanında bulunan “…” üç noktayı tıkladığınız zaman açılan ekranda da kimlerin hikayelerini görüp göremeyeceğine karar veriyorsunuz.

Snapchat kurucusunun sadece şirketi satmama kararı sonucunda bu kadar ağır bir darbeye maruz kalması hiç adil gelmiyor. Diğer taraftan da Snapchat gibi bir ürün çıkardıktan sonra kopyalanabilecek veya çalınabilecek özelliklere karşı yasal önlemler alınmamış olması büyük bir hata. Snapchat’in acilen yeni ve çalınamayacak özellikler eklemesi gerekiyor yoksa ömrü çok da uzun olmayacak gibi.

Bir cevap yazın