Facebook Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Facebook reklamı oluşturmak için öncelikle www.facebook.com/ads/manage sayfasını ziyaret edin. Reklam vererek tanıtımını yapmak istediğiniz Sayfanızı seçin, ardından ”Ne yapmak istiyorsunuz?” başlığının altında yer alan seçeneklerden birine tıklayın:

 • Sayfanızı Beğenenleri Artırmak: Henüz sayfanızı beğenmemiş olan kişilere erişebilirsiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra sizden, reklamınızın başlığını, reklam metnini ve reklam görselini belirlemeniz istenir.
 • Sayfa Gönderilerinin Tanıtımını Yapmak: Tüm sayfa yerine belirli bir gönderinin reklamını yapabilir ve gönderinizin Kaynağı’nda çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Gelişmiş Seçenekleri Görmek: Kendi bütçenize özel reklam seçeneklerini görebilir, CPM ve CPC reklamlardan birini seçebilirsiniz.

Facebook reklam bütçesi nasıl ayarlanır?

Facebook reklamlarında iki farklı bütçe türü vardır: toplam ve günlük. Toplam seçeneğinde reklamınızın toplam bütçesini belirlersiniz. Günlük seçeneğinde ise reklam kampanyanız için her gün ne kadar harcama yapacağınızı seçersiniz. Günlük bütçeye ulaşıldığında, reklamlarınızın gösterimi o gün için otomatik olarak durdurulacaktır. Her iki bütçe türünde de asla bütçenizi aşmazsınız.

CPC ve CPM terimlerinin anlamları nelerdir?

CPM teriminin açılımı, 1000 gösterim başına ücrettir. Bu reklam türünde, hedef kitleniz reklamı gördüğünde ödeme yapmanız gerekir.

CPC teriminin açılımı ise, tıklama başına ücrettir. Hedef kitleniz, yayındaki reklamınıza tıkladığı anda ödeme yaparsınız.

Facebook reklamı nasıl düzenlenir?

Facebook reklamınızı aşağıdaki adımlara göre düzenleyebilirsiniz:

 1. facebook.com/ads/manage linkine tıklayarak Reklam Yöneticisi’nize gidin.
 2. Reklam Yöneticisi’nde düzenlemek istediğiniz reklama tıklayın. Reklam şartlarınız, hedefleme parametreleri ve reklamınızın performans grafiği açılacaktır.
 3. Reklam Önizlemesi’nde bulunun kalem işaretine tıklayın.
 4. Düzenlemenizi tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna basmayı unutmayın.

Facebook reklamı nasıl durdurulur ya da silinir?

Aşağıdaki adımları izleyerek reklamınızı istediğiniz zaman durdurabilir ya da silebilirsiniz:

 1. Reklam Yöneticisi’ni ziyaret edin: https://www.facebook.com/ads/manage
 2. Durdurmak veya silmek istediğiniz reklam kampanyasına tıklayın.
 3. Daha sonra tıkladığın reklamın hemen sağından reklamın mevcut durumuna tıklayın.
 4. Açılan menüden reklamınızın yeni durumunu belirleyin.
 5. Çıkarken “Kaydet” butonuna basmayı unutmayın.

Facebook reklamları için ödeme yöntemleri nelerdir?

Facebook reklamlarınızın ödemesini kredi kartınızla ya da banka kartınızla yapabilirsiniz. Şu an için ödeme seçenekleri şunlardır:

 • Visa
 • MasterCard
 • PayPal

Bir cevap yazın