Google Analytics’in SEO Açısından Önemi

Google Analytics

Google Analytics, sitenize dair pek çok istatistiğe rahatlıkla ulaşabileceğiniz, piyasanın en güçlü ve en kapsamlı istatistik platformudur. Webmasterlar için son derece yararlı bir platform olan Google Analytics’in birbirinden farklı çok sayıda araç seçeneği olduğu için, kullanım açısından bir miktar kafa karıştırıcı görünebilir. Bu yazımızda tüm bu araçlara göz atmaya çalışacağız.

Kitlenizi Tanıyın

Her şeyden önce, Google Analytics, kullanıcılarınızın sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiklerini, sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini yüzdesel bazda görebilirsiniz. Bu sayede hangi içeriklerin daha çok ilgi çektiğini, okuyucu kitlenizin ne kadarının yeni bir yazı bulabilmek için sitenizi tekrar ziyaret ettiğini analiz ederek, içeriklerinize karar verebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği ortalama süreyi öğrenerek, içeriklerinizi biraz daha uzatmaya ya da sıkıcı olmamak adına biraz daha kısaltmaya karar verebileceğiniz gibi, içeriklerinizin görsellik açıdan hangi kalitede olduğunu da belirleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerine dair tüm bu veriler, Kitle sekmesi altında yer almaktadır.

Daha Fazla Ziyaretçi İstatistiği

Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz noktalar, kitleniz konusunda size bir fikir verse de, sitenizin daha başarılı olabilmesi adına biraz daha kapsamlı istatistiklere ihtiyacınız olacak. Ne yaptığını bilen bir site sahibi olarak, ziyaretçilerinize arzu ettikleri içeriği sunabilirsiniz.

Istatistikler

Bu istatistiklerin başında, ziyaretçilerinizin sitede gezindikleri ortalama sayfa sayısı gelmektedir. Özellikle bir blog sahibiyseniz, ziyaretçilerinizin yazılarınız arasında gezinirken saatin nasıl geçtiğini bilemiyor oluşu başarılı bir blog yazarı olduğunuz anlamına gelir. Üstelik bu veriler ışığında, hangi sayfada reklamların daha çok rağbet gördüğünü analiz edebilir, o sayfalarda yayınladığınız reklamların kalitesini arttırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede çeşitli SEO iyileştirmeleri yaparak, sitenizde geçirilen ortalama süreyi ve okunan ortalama sayfa sayısını arttırma yoluna gitmelisiniz.

Bu verilerden en önemlisi ise hemen çıkma oranı. Kısaca özetlemek gerekirse, sitenize gelen bir ziyaretçinin başka hiçbir yazıyı okumadan, alacağını alıp siteden ayrılması demektir. Başarılı bir site sahibi olmanın en birincil şartı ziyaretçilerinizin etkileşimini arttırmak, yeni ziyaretçilerinizin düzenli okuyuculara evrilmesini sağlayabilmektir.

Demografik Veriler

Etkili bir şekilde kullanabileceğiniz bir diğer Google Analytics aracı da demografik bilgilerdir. Hedef kitlenizin cinsiyet, yaş, ilgi alanları ve eğitim düzeyi gibi çeşitli bilgilerini bilmek onlara ne tür içerikler sunmanız konusunda sizlere fikir verebilir.

Bir cevap yazın