Herkes onaylanmayı, kabul almayı sever; özellikle de pazarlamacılar. Bu sebeple birileri içeriğinizi paylaştığında sizde de bir memnuniyet ve gurur oluşmaktadır.

İş anlamında da bize fayda sağladığı gerçek olsa bile bu işi yapanlar için içeriklerinin çok paylaşılması iyi bir şeyler ürettikleri anlamına geldiğinden daha çok mutlu olmaktadırlar.

İnsanların üretmiş olduğumuz içerikleri paylaşması için onları tatlılıkla ikna etmeye çalışırız.

Gerçekte ise işler o kadar da güzel yürümemektedir. Yapılan araştırmalara göre üretilen içeriklerin yarısından fazlası 8 veya daha az kişi tarafından paylaşılmaktadır.

Hayal kırıklığını birkaç ufak teknik ve yazılım ile gidermek mümkün. Böylece ortalamanın üstünde paylaşım yakalayabilirsiniz.

Sadece paylaşmaya değer içerikleri paylaşın

Daha öncede bunu duymuş olabilirsiniz ama rica ediyorum görmezden gelmeyin. Yeteri kadar yaratıcı olmazsanız, ilginç içeriğiniz yoksa mükemmel tanıtım yeteri kadar yardımcı olmaz. Dahası zararı bile dokunabilir.

Nasıl mı? Yeteri kadar reklam yaparsanız, insanlar içeriğinize göz atar ve o kadar da iyi olmadığını görünce hakkınızda kötü bir izlenim edinecekler. Onlar için kötü bir deneyim olacaksınız. Devamında bu tür zayıf içerikler ile görmezden gelinmeye başlarsınız.

Daha çok zamanınızı alsın daha az paylaşın ama kaliteli içerik paylaşın, lütfen.

Görsel kullanın

İçerik paylaşımı ile ilgili konuştuğumuzda genel olarak sosyal medyadan konuşmuş oluruz. Sosyal medya, görsel sever. Facebook’ta yapılan resimli paylaşımlar diğerlerine oranla yaklaşık 2.3 kat daha etkileşim almaktadır.

Sosyal paylaşım eklentileri kullanın

Bu tavsiye özellikle blog kullanıcıları için olsa bile diğer alanlar içinde iş görmektedir. Hala yapmadıysanız sitenizin her sayfası için bu paylaşım butonlarını ekleyin.

Doğru araçlara sahip olmak büyük farklılıklar yaratır.

Neleri paylaşmanız gerektiğini insanlara sorun

Hadi canım! Şaka yapıyor olmalısın dediğinizi hisseder gibiyim. “İşe yaramaz!” Diyebilirsiniz. Denemden yargıya varmayın derim. Yıllardır sosyal medya için ne diyoruz “çift taraflı iletişim mecrası” bu nedenle çift taraflı iletişiminizi başlatmalısınız.

Değindiğiniz kişileri de içeriğe ekleyin

Etkileyen pazarlamayı duymuş olmalısınız. Şirketinizin veya markanızın başkaları aracılıyla tanıtılması olayıdır. İçeriğinizi de kişiler aracılığıyla daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. İçerikle ilgili kişileri sosyal medyada etkileşime kullanıcı adları ile koyduğunuzda akıllıca bir hareket yapmış olursunuz.

Mükemmel başlıklar yazın

Alın size acı bir gerçek: insanların çoğu içeriğinizi okumayacaktır, paylaşanların bir kısmı da buna dâhil. Paylaşmaya karar verme durumu sizin attığınız başlığa bağlıdır. Mükemmel başlıklar paylaşım alır.