İş görüşmesinde etkileyici olma ipuçları

Adaylar için iş görüşmeleri son derece stresli geçerken İK tarafında süreç tamamen farklı. Bazen gün içinde birkaç görüşme birden yapan, gerçekten fark yaratan o çalışanı arayan İK uzmanının dikkatini çekmek için bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.

 

İnsan Kaynakları uzmanı pozisyona uygun olduğu kadar enerjisi yüksek, ifadesi kuvvetli ve fark yaratan adayları arıyor, görüşmede kendisini etkileyen adaylara daha çok odaklanıyor. Bu noktada kendine güvenen ve ne istediğini bilen bir profil çizmek, sadece soru sorulmasını beklememek aynı zamanda soru sormak, özenli bir fiziksel görünüme ek olarak güçlü bir anlatım tarzını benimsemek etkileyici olmada oldukça etkili.

“İstediğin işi nasıl alırsın?” kitabının yazarı John Lees, püf noktalarını paylaşıyor:

Rahat olmak

Görüşmede rahat olmak çok önemli. İnsan Kaynakları uzmanının görüşmeyi yönlendirmesine izin veren adayın kendisini iyi ifade etmesi ve güler yüzlü olması oldukça kritik. İK uzmanının adayın hem saygılı hem de rahat olduğunu görmesi büyük bir artı. Kısa ama öz, karşı tarafın beklenti listesinde yer alan soruları karşılayacak cevaplar vermek gerekiyor.

İşe odaklanmak

Lees, en büyük görüşme sorunlarından birinin adayın İK uzmanının tek amacının ihtiyaç duyulan pozisyonu doldurmak olduğunu unutarak sadece kendisine odaklanması olduğunu söylüyor. Bunun için önceden rolü analiz etmek, kısa ama etkili kişisel örnekler vermek ve sadece pozisyon odaklı bilgi vermek oldukça önemli.

İlgili yetenekler

Lees, adaylara sadece yeteneklerini madde madde sundukları bir görüşme tarzından uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Yetenekleri işin gerektirdikleriyle örtüştürerek anlatmak karşı tarafı daha çok etkiliyor.

Somut ifadeler kullanmak

İşveren ya da İnsan Kaynakları uzmanı teknik becerilerinizi her zaman çok iyi anlamayabilir. Bu nedenle becerilerden bahsederken karşı tarafın zihninde kolayca canlanabilecek, örneklerle dolu bir ifade tarzı kullanmak gerekiyor.

Öngörülebilir olmaktan kaçınmak

İnsan Kaynakları uzmanını etkileyebilmek için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de klişeden kaçmak. Adayların görüşmelerde sık kullandığı bazı ifadelerden kaçınmak ve orijinal olmak çok önemli.

Dinlemek ve beklemek

İyi bir dinleyici olmak kadar dinledikten sonra biraz duraklayıp cevabı söylemeden önce tartmak da önemli. Bu kısa duraklama anı, karşı taraf için cevap vermekte acele etmediğinizi, üzerine kafa yorduğunuzu göstermesi açısından takdir nedeni olmakla beraber aynı zamanda da merak uyandırıcı.

Bir cevap yazın