Geçtiğimiz ekim ayında Facebook Slack rakibi olarak Workpace ürününü yayına almıştı. Şirketlerin işlerini yönetebileceği bir araç olan Workplace, Facebook’un CNBC’ye verdiği bilgiye göre yakında ücretsiz olarak kullanıma açılıyor. Daha fazla kullanıcıya erişmek isteyen Facebook, Workplace uygulamasının bazı özelliklerini kısıtlayarak Workplace Standart olarak sunulmasını planlıyor. Ücretli versiyonu ise Workplace Premium olarak isim değiştirecek.

Ücretli sürüm şu anda her kullanıcı için 3$/ay olarak fiyatlandırılıyor. 1.000’den fazla kişiye ulaşırsanız aylık ücret 2$ ve 10.000’den fazla kişiye erişirseniz de 1$/ay olarak değişiyor.

Facebook ürün müdürlerinden Simon Cross, Workplace’in herkese açılmasının kendileri için çok büyük adım olduğunu ve daha fazla şirkete ulaşmak için stratejik bir hamle olduğunu söylüyor. “Her şirket bu ürüne ücret ödemeye hazır değil, bu nedenle önce ücretsiz sürümünü kullanırlarsa satış yapma olanağımız daha yüksek” diyor.

Workplace uygulaması, Facebook’un benzeri bir arayüzde şirket içi iletişim amacıyla kullanılabilen bir uygulama. Bu uygulama içerisinde tıpkı Facebook’da olduğu gibi gruplar oluşturabilir, paylaşımlar yapabilir, başkalarını etiketleyebilir ve Messenger’ın yapılandırılmış sürümü sayesinde anlık mesajlaşabilir, toplu veya bireysel dosya gönderimi yapabilirsiniz. Ayrıca istatistik paneli ve tek-oturum gibi kısıtlama özellikleri de bulunuyor.

1.5 milyon ücretli abonesi olan Slack karşısında Facebook’un hamlesi nasıl bir sonuç gösterecek hep beraber göreceğiz. Pazar payını artırıp artıramayacağı merak konusu. Tabi bu sırada geçtiğimiz ay duyurulan Microsoft’un “Teams” uygulaması da yeni bir oyuncu olarak rekabete giriyor.

Facebook tam olarak ne zaman bu uygulamayı tüm şirketlere açacağına dair resmi bir bilgi henüz paylaşmadı.