Mobil Uygulamalar İçin SEO Önerileri

Mobil ve Seo

Uygulama dünyasının çılgınca bir hâl aldığı günümüzde, rakiplerinizden bir adım öne geçmeniz için yapmanız gerekenleri bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. Öncelikle web siteleri için SEO’nun önemini bilmeyenimiz kalmadı. Peki, durum mobil uygulamalar için nedir?

SEO çalışmalarını

Her şeyden önce web sitelerine yönelik temel SEO çalışmalarının pek çoğunun mobil uygulamalar için de geçerli olduğunu söyleyelim. Hatta mobil uygulamalara yönelik bu çalışmalar ASO (App-Store Optimization) olarak adlandırılıyor. Uygulama mağazası optimizasyonu çalışmalarıyla, mobil uygulamanızın yapılan aramalarda daha üstte çıkmasını sağlayarak indirilme sayısını arttırabilirsiniz. Elbette ASO, mobil uygulama SEO çalışmalarından sadece biri.

ASO

ASO çalışmalarının yanı sıra ayakları yere sağlam basan bir pazarlama stratejisine sahip olmanız son derece önemli. Faaliyet gösterdiğiniz alanda muhtemelen sayısız rakibiniz bulunmaktadır. Rakiplerinizin önünde geçebilmek için mobil uygulamanızın tanıtımını yapacağınız, uygulama görsellerini paylaşabileceğiniz bir resmi siteniz olması çok önemli.

Görsellerle zenginleştirilmiş bir tanıtım sitesi, uygulamanıza çok daha kaliteli bir görünüm kazandıracak, aynı zamanda kullanıcı potansiyelinize uygulamanız hakkında yararlı bilgiler sunacaktır. İster Google Play ister iTunes olsun, mutlak suretle kendi uygulamanızın tanıtımını kendiniz yapmalısınız. Bu şekilde kullanıcılarınıza yol göstermiş olacak ve uygulamanızın organik olarak yayılmasının önünde açacaksınız.

 

Mobil Uygulamalarda SEO Çalışmaları

Eğer siz de bir mobil uygulamaya yatırım yapmayı planlıyorsanız, her şeyden önce profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesiyle ilk adımınızı atın. Uygulamanızın başlıca özelliklerini, işleyişini ve nasıl kullanılacağını görsellerle ve mümkünse videolarla destekleyerek detaylıca anlatın. Sitemizde yer alan diğer yazılarda web sitelerine yönelik yapılacak SEO tekniklerini detaylıca açıkladık. Bu resmi siteniz için de aynı tekniklerden faydalanabilirsiniz. Burada kritik nokta uygulamanıza ve sitenize yönelik SEO çalışmalarında eşgüdümlü hareket etmek. Örneğin, giyim sektörüne yönelik bir mobil uygulama tasarladıysanız, uygulamanızın resmi sitesinde de sektörün kritik anahtar kelimelerine yönelmelisiniz.

Mobil uygulama için SEO tekniklerine gelecek olarak, tam bir uygulama mağazası optimizasyonu (ASO) şart.

Peki, neler yapılabilir?

Sektördeki dev rakiplerinizle mücadele edebilecek maddi desteğiniz yoksa uygulama isminizin Twitter, Facebook gibi genel bir özel isim olmasından ziyade ana anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olun. Örneğin; “EzanMatik – Namaz Vakitleri” gibi anahtar kelimenizi içeren bir uygulama ismi seçmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Yine aynı şekilde yayıncı adı kısmında da kendinize anahtar kelime içeren bir isim bulmanızı öneririz. Mobil oyunlar hazırlıyorsanız “Povio Games” gibi games anahtar kelimesini içeren bir isim tavsiye edilir. Uygulama açıklamanızda temiz bir dil kullanın.

Yoğun anahtar kelime kullanımıyla kullanıcıları kaçırmaktan ziyade, doyurucu ve doğal bir açıklama hazırlayın. Uygulamanızdan, bol sayıda yüksek çözünürlüklü ekran görüntüsü eklemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın