Müşteri Deneyimi Yolculuğu Haritası Nasıl Hazırlanır?

Marketing stratejilerinizde nasıl fark yaratacağınızı düşünüyorsanız müşteri yolculuğu haritası hazırlamanız oldukça etkili olabilir. Peki müşteri deneyimi yolculuğu haritası nasıl hazırlanır?

Müşteri yolculuğu haritası, müşterinin deneyimini anlayarak satış gelirini artırmak için oldukça faydalı bir yöntem. Müşterinizin yerine geçip markanızın pazarlama adımlarını deneyimlemek, müşteriniz ile empati kurararak nerede yanlış yaptığınızı ve nerede doğru bir strateji izlediğinizi doğrudan tecrübe etmiş olursunuz. Örnek olarak IBM tarafından otomotiv sektörü müşteri deneyimi yolculuğu videosunda harita, ayrıntılı bir şekilde aktarılıyor.

Müşteri deneyimi yolculuğu haritası, müşterilerin markayı deneyimleme yolculuğu belirli sıralarla tahmin edilerek bir dizi deneyim ile davranışları ve alışkanlıkları gözlemlemenize yardımcı olur. Bunun için yardımcı olabilecek farklı infografik örneklerinden ve videodan ilham alabilirsiniz. Deloitte Digital – Customer Experience Journey Mapping videosu ise müşteri deneyimi yolculuğunu başından sonuna kadar deneyim hakkında görsel bir anlatım sunuyor.

Salesforce Exacttarget Marketing Cloud tarafından hazırlanan Customer Journey Success | Müşteri Yolculuğu Başarısıinfografik çalışmasında müşteri kazanımı, seyir halinde olmak, etkileşim kurmak, elde tutmak aşamalarının sonunda başarıya ulaşmak olarak adlandırılıyor.

Müşteri Deneyimi infografik

Sabre Airline Solutions tarafından hazırlanan Mapping The Data Driven Customer Experience Journey |Data Odaklı Müşteri Deneyimi Yolculuğunun Haritasını Çıkarmak adlı infografik hava yolları için müşterinin seyahat deneyiminin rotasının çizildiği, karşılaşabileceği aksaklıklar ve elde edebileceği kişiselleştirilmiş deneyimleri aktarıyor.

data odaklı musteri haritası infografik

CMS Wire tarafından hazırlanan Customer Experience Lifecycle | Müşteri Yolculuğu Döngüsü adlı infografikte müşteri deneyiminin satın aldığı noktada değil ihtiyaç anında başladığı vurgulanıyor. Döngüde ihtiyaç, farkındalık, karşılıklı ilişki, deneyim, etkileşim ve sadakat olarak sıralanıyor.

Müşteri Deneyimi Yolculuğu Infografik

Bir cevap yazın