Pazarlamada Segmentasyon Nasıl Yapılır?

Marketing stratetijileri arasında yer alan pazar segmentasyonu, yeni ve var olan müşterilere dijital olarak ulaşmanın en önemli yollarından biri. Peki pazarlamada segmentasyon nasıl yapılır?

Brandwatch içerik yazarı Kit Smith tarafından Brandwatch blog sayfasında yayınlanan “Why Your Buyer Personas Are Wrong and How to Fix Them” adlı yazıda pazarlama segmentasyonunun nasıl yapılacağını basit ve etkili bir şekilde aktarılıyor.

Pazar Segmentasyonu nedir?

Pazar Segmentasyonu, markaların ilgili olduğu pazarı alt pazar bölümlerine ayırarak, seçilen küçük pazara yönelik stratejiler oluşturmayı hedefler. Bu da daha kolay anlaşılabilir, daha hedef odaklı ve daha verimli bir marketing başarısı elde etmeye yardımcı olur. Belirlenen alt pazarlar; hedef grupların isteklerine, ihtiyaçlarına ve ilgilerine yönelik ayrı marketing stratejisi geliştirmek için kullanılır.

Pazar Segmentasyonu Çeşitleri

Smith’in yazısında pazarlamada segmentasyonun; cinsiyet, yaş, ilgi, konum, davranış ve avantaj odaklı olarak bölümlere ayırma şeklinde yapılabileceği vurgulanıyor. Yazıya göre hedef gruplarını ayırmak için kullanabileceğiniz pazar ve müşteri segmentasyonu türleri ise şöyle:

 

• Demografik segmentasyon
• Coğrafik segmentasyon
• Psikografik segmentasyon
• Davranışsal segmentasyon
• Fayda segmentasyonu
Segmentasyon kriterlerine baktığımızda ölçülebilir, ayırt edilebilir, önem arz eden, finansal ve erişilebilir olarak belirlendiğini görüntüleyebiliyoruz. Hedef gruplarını segmentasyonlarını tanımlamak için yapmanız gerekenler ise şöyle tavsiye ediliyor;
• Müşterilerinizi anlayın.
• Çözüm sunduğunuz problemleri anlayın.
• Segmentin boyutu ve değeri üzerinde tahmin yürütün.
• Verileri benzerliklerine göre gruplandırmak için kümeleme analizi yapın.
Dijital dönüşüm ve sosyal medyanın yükselişi, daha fazla hedef kitle odaklı pazarlama faaliyetinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yazıda belki bir gün reklamların her bireye göre ayrı uygulanabileceği belirtilirken Minority Report öngörüleri gerçekleşene kadar hedef grupları yönteminin, marketing uzmanları için en iyi şey olduğu vurgulanıyor.
Pazar segmentasyonu ile hedef kitlenize daha anlamlı şekilde pazarlama faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Veriler üzerinden çalışarak müşterilerinize sunacağınız hizmetleri daha verimli hale getirebilir, stratejilerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Daha hedef grubu odaklı olacağınız için doğru içeriği, doğru ürünü veya servisi müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın