“SEO ile Sosyal Medya” arasındaki ilişki

Sosyal Medya  kullanıcı sayısı bakımından; İnternet kullanıcılarının büyük bölümünü hatta tamamına yakınını kapsamaktadır. Sosyal Medya  dendiğinde aklınıza bir bütün gelmesin, Sosyal Medya  kullanıcıların ortak olarak kullandıkları platformlara verilen ortak addır. Belki size garip gelecek ama video siteleri de Sosyal Medyanın bir parçasıdır. Etkileşimin olduğu birçok genel ağ paylaşım ve topluluk mantığına göre değerlendirilmektedir.

“Facebook, twitter, instagram, orkut, g+, linkedin, xing”

gibi onlarca Sosyal Medya  platformu mevcuttur. Sosyal Medya  platformları kullanıcıların bir arada bulunduğu bir ortam olması nedeni ile insanın olduğu her yerde insanların karşılarında olmak bir tanıtım faaliyetidir. Bu nedenle Sosyal Medya  platformları hedef kitlenin bulunduğu lokasyona göre, hedef kitlenin yaş aralığı, eğitim durumu, cinsiyeti, kullanıcılarının ilgi alanları, inanışları, gibi bir çok kritere göre seçilmelidir.

Arkadaşlık siteleri de Facebook da, vkontakte de Sosyal Medya platformudur. Hedef kitlenizin ve hedef kitleniz içerisinde ki diğer ayrımların belirlenmesi sonucunda Sosyal Medya platformlarından hangilerinde bulunmanız gerektiği ile ilgili karar alınması gerekir.

Unutulmamalıdır ki; Sosyal Medya  da , SEO çalışmalarında hedef sonuç ilişkisi nedeni ile bir araçtır. Amaç belirlenen hedef kitleye ulaşmaktır. Bu amaç için size sağlanan tüm olanakları kullanmalısınız. fakat bu bilinçli yapılmak zorundadır. Bilinçsizce yapıla tüm çalışmalar istenilen sonucu vermediği gibi itibar kayıplarını da gündeme getirmekte hatta dava konusu da olabilmektedir.

“Sosyal Medya’nın SEO etkisi nasıldır” sorusuna gelince; Sosyal Medya  kullanıcılarının paylaşımda bulundukları bir ortamdır. SEO kriterleri arasında bulunan bir içeriğin mümkün olduğunca fazla kullanıcının karşısında olmasının sağlanması hedeflenmeli ve bu gerçekleştiğinde arama motorları bunu fark etmektedir. Bu nedenle Sosyal Medya paylaşımları sizi refere edecek şekilde hazırlanmalı görsel içerikler ile desteklenmeli ve ilgili içerik metin gövdesi ve görsel içeriklerinin tanımlanması gibi kriterler bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Sosyal Medya  paylaşım sayınızın yüksek olması oluşturduğunuz içeriklerin değerli olduğu anlamını arama motoru tarafından çıkarılacaktır. Bu çıkarım neticesinde sizin sitenize verilen toplam kalite puanı açısından olumlu bir değişiklik olacak ve kalite puanınız yükselecektir. Buda sizin belirli metin bazlı aramalarda anahtar kelime karşısında sizinle her koşulda aynı olan ama paylaşım sayısı sizden az olan siteler ile aranızda 10 larca hatta yüzlerle ifade edilen sıra farkı olacaktır. siz örneği 22. sırada iken eş değer site 122. sırada bile kalabilir.

Bir cevap yazın