Teknik pozisyonlara özel iş görüşmesi ipuçları

Günümüzde başvurulan pozisyonun gerektirdiği deneyim ya da yetenekler kadar kişinin mülakatta sürece nasıl hazırlandığına dair verdiği izlenim de son derece kritik. Kapsamlı bir gözlem yapmakla yükümlü olan ve adayı her açıdan değerlendiren İnsan Kaynakları uzmanları için ince detaylar artık eskisinden daha önemli. Kullanılan sistemlerden araçlara, sosyal medya platformlarından farklı programlara kadar hızla bireyselleşen, kullanıcı odaklı hale gelen dijital dünyada mülakata girmeden önce bazı ipuçlarını dikkate almakta fayda var.

İşte teknik pozisyonlara hazırlanırken dikkate alınması gereken bazı öneriler:

Sektöre uygun kıyafet

Uzmanlara göre teknoloji sektörü söz konusu olduğunda sporla klasik kıyafeti birleştiren bir tarz uygulamak en doğrusu. Takım elbise fazla ciddi, spor kıyafet fazla özensiz olması nedeniyle bu tür pozisyonlar için gerçekleşen görüşmelerde ilk izlenimi olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar özellikle yeni kurulan teknoloji start-up’larında adayların genellikle görüşmeye spor kıyafetle gittiklerini, bunun da adayın pozisyonu çok fazla ciddiye almadığı kanısına neden olabildiğini belirtiyor.

Şirketle tanışma

Uzmanlara göre pozisyonla birlikte şirketi iyi tanımak, sektördeki firmaya özel iş alanlarını araştırmak, üzerinde çalışılan, ortaklık kurulan projeleri iyi bilmek çok önemli. Yani şirketle tanışmayı görüşmeye gitmeden önce gerçekleştirmiş, sağlam bir fikir edinmiş olmak gerekiyor. Spesifik pozisyonlar için de özellikle teknoloji bloglarını takip etmek önemli. Son gelişmeleri iyi bilen, her şeyin hızla yeni versiyonunun çıktığı bir dünyada sürekli güncel bilgiye sahip olmak çok önemseniyor.

Cesur fikirler

Teknik pozisyonların çoğunda analiz, strateji ve fikir yürütme gibi temel beceriler gerekli olduğundan adayın kendisinden orijinal fikirler, yöntemler, çözüm önerileri beklendiğini unutmaması gerekiyor. Görüşmede parlak bir performans sergilemek adayın farkını gösterebilmesiyle mümkün.

Kendinden emin olmak

Adayın CV’sine yazdığı her bir teknik beceriye arkasında duracak kadar hakim olması, az bildiği noktaları ise dürüstçe ifade etmesi çok önemli. Adayın çok iyi bilmediği bir özelliği öyle değilmiş gibi göstermesi kısa vadede tüm süreci tersine çevirebiliyor. Uzmanlar beceriler noktasında profesyonel olmak, problem çözümünde başarı göstermek ve beklentiyi tam olarak karşılayabilmek için kişinin kendisinden emin olmasının şart olduğunu söylüyor.

CV düzenleme

Uzmanlar teknik pozisyonlar için dinamik, yenilikçi ve stratejik özgeçmişlerin önemine değiniyor. Tüm bunlara düzgün bir gramerin eşlik etmesi de önemli. Klasik ve bol metinli özgeçmişlerden uzak durulması öneriliyor.

Becerilerin görünür olması

Adayın becerilerini somut örneklerle desteklemesi, özgeçmişinde teknik becerilerini içeren linklere yer vermesi gerekiyor. Adayın yazdığı kodlar ya da farklı projeleri bir blog, website ya da uygulamayla ilgiliyse, bunları özgeçmişte göstermek son derece güçlü bir referans.

Bir cevap yazın