Ulaştığınızda mutlu olacağınız hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz?

Amaçlar, hem profesyonel hem de kişisel gelişim en önemli parçası. Ancak pek çok kişi kendisinin olmayan amaçların peşinde koşup, mutlu olmadığı bir kariyer için çaba sarf ediyor. Peki, ulaştığınızda mutlu olacağınız hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz? İşte gerçek amacınızı bulmak için dikkate almanız geren 3 adım.

 

Bir hayal kurmak, bu hayal doğrultusunda çalışmak ve amaca ulaşmak… Hem profesyonel hem de sosyal hayatta bizi en çok tatmin eden şeylerden biri olabilir. Tabii eğer, hedeflediğimiz nokta, gerçekten de inandığımız, uğrunda yoğun çaba sarf ettiğimiz ve kalbimizden geçen şey ise… Ancak pek çok kişi farkında olmadan ailesinin, öğretmenlerinin yahut yöneticisinin uygun bulduğu bir kariyer planı için çalışıyor, sonunda da ya inanmadığı ve istemediği için başarılı olmuyor ya da başarsa bile mutlu olmuyor…

Peki, ulaştığınızda gerçekten mutlu olacağınız hedefleri nasıl belirleyebilirsiniz? İşte dikkat etmeniz gereken 3 adım:

Sizi neyin heyecanlandırdığını bulun

Sahip olduğunuzda sizi gerçekten mutlu edecek hedeflerinizi belirlemek için öncelikle sizi nelerin motive edeceğini düşünerek işe koyulun. Hangi işi yapmak size anlamlı geliyor? Hangi işi başardığınızda heyecan duyuyorsunuz? Hangi iş sizi sabah yatağınızdan kalkmanız için güç veriyor? Bir işi yaparken heyecan duymanız ve o işi severek yapmanız gerçekten mutlu olacağınız işi belirlemenin en etkili yöntemlerinden biri. Bu nedenle başkalarının sizden olmanızı istediği hedefe değil, ulaştığınızda mutlu olacağınız hedefe doğru yol almanız bireysel tatmininiz için önem taşır. Bunu belirleyebilmek için de kendinize bu soruları sorduktan sonra öğrenmekten heyecan duyduğunuz şeylerin, geliştirmek için can attığınız becerilerinizin ve hedeflediğiniz başarıların listesini yapın. Ardından da gitmeniz gereken hedefi değil, arzuladığınız kariyer hedeflerini belirleyin.

Kendinize meydan okuyun

Eğer hedefleriniz ulaşmaya değer değilse sizin büyümenize ve gelişmenize de yardımcı olmaz. Bir hedef belirlemek yalnızca belirli bir yere ulaşmanıza, yeni bir beceri öğrenmenize veya yeni bir alışkanlık kazanmanıza yardımcı olmaz; hedefinizi belirlemeniz aynı zamanda sizin büyümenize de yardımcı olur. Bu yüzden, size heyecan veren hedeflere odaklanmanın yanı sıra meydan okumanızı sağlayacak, kendi gelişiminizi tamamlamanıza yarayacak hedeflerin peşinden gitmenizde yarar var. Erişmek isteyip de erişemediğiniz şeyler neler? Hâlâ hangi alanlarda daha fazla bilgi edinmek için mücadele ediyorsunuz? Kariyerinizde, şirketinizde ve sektörünüzde ilerleme konusunda hangi becerileriniz size yardımcı olacak? Elbette sizin için gerçekçi ve uygulanabilir olan hedefleri düşünün, ancak sizi profesyonel olarak yeni şeyler öğrenmeye zorlayacak hedefleri de göz önünde bulundurun ve kendinize meydan okuyacağınız hedefleri belirlemekten kaçınmayın.

Vizyonunuzu belirleyin

Ulaştığınızda sizi mutlu edecek hedeflerinizi belirlemek için gelişigüzel bir vizyona sahip olmaktan, ufkunuzu dar tutmaktan kaçının, unutmayın ki vizyonunuzun sizi belirlediğiniz hedefe yönlendirmesi, sizi ileriye taşıması gerekir. Eğer sizi ileriye taşıyacak bir öngörüye sahip değilseniz nasıl bir iş hayal ettiğinizi, önünüzdeki bir yıl, iki yıl veya beş yıl içinde ne yapmak ve nerede olmak istediğinizi tasarlayın. Hayran olduğunuz kişilere ve hayran olduğunuz kariyerlere ve onların hepsinin ortak noktalarına bakarak düşünmeye başlayın. Sonrasında ise sizi hedefinizi ve sizi hedefinize ulaştıracak küçük veya büyük adımları düşünün.

Bir cevap yazın