Üniversiteler İçin Sosyal Medya İçerik Önerileri

Dijital dünya ve özellikle sosyal medya,  tüm kurumlar için günden güne daha değerli olmaya başladı. Markalar, hem çağa ayak uydurabilmek, hem de kitleleriyle anlık iletişimde kalabilmek adına dijital pazarlama stratejilerine ve sosyal medyada aktif olmaya hiç olmadığı kadar önem vermek zorundalar.

Eğitim sektörünün dijital platformlarda ulaşmak istediği ilk kesim, kurumlarındaki öğrenciler, aday öğrenciler ve onların aileleri olduğundan, özellikle üniversitelerin sosyal medyayı düzenli ve planlı bir şekilde kullanması gerekiyor. Üniversitelerin sosyal medya kullanımına verdiği önem son yıllarda artsa da, özellikle devlet üniversitelerinin sosyal medya pazarlamasına ve içerik yayınına daha özenli yaklaşması gerekiyor. Biz de bu yazıda, eğitim sektöründeki kurumların (üniversiteler özelinde) hangi tür içerikler üretmesinin dijital dünyadaki yerlerini sağlamlaştıracağıyla ilgili tavsiyelerde bulunarak, “üniversiteler sosyal medyayı nasıl kullanmalı?” sorusuna yanıt bulmak istiyoruz.

1- Güncel Duyurular

Üniversiteleri sosyal medyada takip eden kesimin önemli bir bölümü öğrenciler olsa da, en nihayetinde üniversitenin de kurumsal bir yapı olduğunu unutmamak gerekiyor. Duyurular ve açıklamalar gibi üniversitenin işleyişine dair güncel haberlerin kurumsal bir dil ile verilmesinin, kurumun ciddiyeti ve konumu gereği önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle genç kesim, akıllı cihazlarını çok sık kontrol ettiğinden, üniversiteler sınav tarihi değişiklikleri, etkinlik ve tatil haberleri gibi güncel duyurularını mutlaka sosyal medya hesaplarında da paylaşmalı.

2- Eğlenceli ve Esprili İçerikler

Ciddi ve resmi bir dil yerine göre uygun olsa da, üniversitenin en sadık takipçileri üniversite öğrencileri ve üniversite hayalindeki aday öğrenciler olduğundan, günlük içeriklerin en azından bir kısmında daha samimi ve sıcak bir dil kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Hedef kitleniz 18-25 yaş arası gençler olduğunda, biraz eğlence ve espriden kimseye zarar gelmez.

3- Üniversiteyi Tanıtan İçerikler

Günümüz dünyasında, kurumları artık web sitelerinden çok, sosyal medya hesaplarından tanıma eğilimindeyiz. Bir üniversitenin, kendini anlatmak için daha özgür ve açık olabileceği başka bir platform düşünemiyoruz. Üniversitelerin, aylık içerik planlarına üniversitenin olanakları hakkında bilgiler veren içerikler dahil etmesi, hem mevcut öğrencilere ve ailelerine doğru yerde oldukları hissini verecek, hem de potansiyel öğrencilere ve ailelerine doğru bir açıdan ulaşılmış olacak.

4- Özel ve Önemli Günler

Resmi ve dini bayramlar, ortak toplumsal duygularımızın yoğunlaştığı, paylaşım ve dayanışma duygusunun en çok hissedildiği değerli günlerdir. Üniversiteler bu günler için özenli çalışmalar hazırlamalıdır. Önemli kişilerin ölüm ve doğum günleri, hafızalarımızda yer etmiş kritik gün ve haftalar, sosyal sorumluluk projeleri dahilinde seçilmiş özel gün ve haftalar muhakkak içeriklerde kendine yer bulmalıdır. Gerek üzücü terör saldırılarında, gerekse anma günlerinde üniversiteler olabildiğince duyarlı davranmalı ve içerik planlarını bu gün ve durumlara göre düzenlemelidir.

5- Dönemsel Bir İçerik Planı Oluşturulması

Her sektörün, yoğunluğunun arttığı ve azaldığı farklı dönemler vardır. Eğitim sektöründeki üniversitelerin çalışmalarının hızını arttırdığı dönem, üniversite sınavlarının başladığı Mart ayında başlar, Haziran ve Temmuz aylarındaki tercih dönemiyle tavan yapar, Eylül ayında öğrencilerin üniversitelere kayıt olması ve derslerin başlamasıyla durulmaya başlar. Özellikle Mart-Temmuz arasındaki içeriklerde, aday öğrencilere o üniversiteyi seçmeleri için bir ‘neden’ verilmesi gerekir; ki bu dönemde sosyal medya, üniversiteler için mükemmel bir pazarlama olanağı sunar.

 

6- Video, GIF ve Animasyon Kullanımı

Sosyal medyada daha çok etkileşim ve ilgiye neden olan video, GIF ve animasyonlar, üniversiteler tarafından da özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Yalnızca görsellerden oluşan bir sosyal medya hesabı, hem biraz renksiz, hem de dijital trendlerden geri kalmış bir görüntü çizer. Üniversitelerin takipçilerinin öncelikle öğrenciler olduğunu düşündüğümüzde, eksikliklerin daha çok göze batabileceğini hesaba katmak gerekiyor.

7- Kampanya ve Yarışmalar

Sosyal medyadaki topluluğu aktif ve “orada” tutabilmek önemlidir. Çeşitli yarışmalar ve kampanyalar düzenlemek, hediyeler vermek onları sosyal medya pazarlaması sürecine dahil etmenin en kolay yoludur. Üniversiteler, düzenledikleri kampanyalar, yarışmalar ve oyunlar ile hedef kitlesindeki genç kesime çok daha etkili bir şekilde ulaşma fırsatı yakalar.

8- Gezi ve Kültürel Faaliyet Önerileri

Bir üniversitenin sosyal medya hesabını yönetiyor olmak, sürekli olarak sınav tarihi duyuruları veya üniversite tanıtımına yönelik içerikler hazırlanacağı anlamına gelmiyor. Üniversite, insanları hayata hazırlayan, hayatın her alanından beslenen, bilimsel çalışmaların yapıldığı, kültürel etkinliklerin düzenlendiği yerlerdir. Üniversite dışında gerçekleşen sanatsal etkinliklerin duyurusunu yapmak ya da gezi tavsiyelerinde bulunmak da, üniversitenin çok yönlülüğünü, sanata verdiği önemi ve öğrencilerini düşündüğünü gösterir.

9- Sosyal Ağların Yeni Özelliklerinin Kullanımı

Üniversiteler, genç öğrencileriyle birlikte dinamik bir enerjiye sahip olan, adeta yaşayan yerlerdir. Bu dinamizmin, dijital pazarlamadaki karşılığı da boş olmamalıdır. Genel olarak teknolojinin ve sosyal ağların değişiminin hızına yetişmek güç olabilse de, dijital trendler söz konusu olduğunda üniversiteler payına düşeni mutlaka yapmalı ve sosyal ağların yeniliklerine ayak uydurmalıdır. Buna Instagram’ın Stories, Facebook’un canlı yayın özelliklerini örnek göstermek mümkün. Öğrencilerin sorularını cevaplamak için yüzlerce öğrenciyi ders saatlerinde konferans salonuna çağırmaktansa, Facebook’ta canlı yayın özelliğiyle soruları yanıtlamak bir üniversite için çok daha basit ve etkili olmaz mı?

10- Başarıları Duyurmak

Üniversite öğrencileri, geleceğini inşa ettikleri eğitim yuvalarında doğru yerde olduklarından emin olmak isterler. Üniversitenin ve/veya üniversite öğrencilerinin elde ettiği başarılar, üniversitenin tüm öğrencileri üzerinde olumlu bir etki yaratır; o başarıyı sahiplenmek, onunla gururlanmak ve başarıda emeği geçenleri takdir etmek isterler; onlara bu fırsatı vermek gerekir. Bu üniversite futbol takımının elde ettiği zafer de olabilir, satranç takımının Avrupa birinciliği de olabilir. Üniversitenin başarısını ön plana çıkarması, ilk önce öğrencisini onore eder.

Bir cevap yazın